5 зірок сервіс |

ремонт пральних та посудомийних машин в Києві

Історія створення посудомийної машини, хто і коли винайшов посудомийну машину

Вівторок 05 Січ 2016

Історія створення посудомийної машини

Посудомийна машина є звичною побутовою технікою в більшості європейських будинків і квартир. Жителі розвинених країн просто не уявляють собі життя без цієї диво-помічниці. Чого не скажеш про наших громадян, де число сімей, які користуються посудомийними машинами, ледве дотягує до 5%.

Тим не менш, дана побутова техніка все більше і більше завойовує свою популярність. І сьогодні ми зануримося в минуле, щоб дізнатися дивовижну історію створення посудомийної машини.

“Хто як не я?”

Перша помітна спроба створення посудомийної машини значиться в архівах Патентного бюро США 14 травня 1850. Цікаво те, що приблизно в ці часи починається створення першої пральної машини. Саме в цей день бюро видало патент на «удосконалення машини для того, щоб мити посуд». Його володарем став американець Джоул Гуотон. Назвати утройство Гуотона повноцінної перший посудомийній машиною складно, тим більше, що воно швидше ускладнювало процес мийки, а не полегшувало.

Перша спроба створення посудомийної машини
Креслення посудомийної машини Джоула Гоутона 1850 рік

Принцип роботи посудомийної машини був наступним. Агрегат являв собою розміщений на стійках бак циліндричної форми, куди зверху лилася вода. Проходячи через складену в цей бак посуд, вода збиралася в спеціальних відерцях внизу бака. Після цього потрібно було спеціальною ручкою підняти відра наверх, звідки вода знову зливалася в бак і проходила через брудний посуд. Всі операції проводилися вручну і результат такій душовій мийки був, м’яко кажучи, незадовільним. Тому даний пристрій так і залишилося незатребуваним.

Але історія посудомийної машини на цьому не закінчується і картина пожвавилася з розробкою якоїсь Джозефіни Кокрейн – правнучки Джона Фітч, винахідника пароплава. Джозефіна була одружена торговцем і політичним діячем Вільямом Кокрейн. Жили вони небідно і періодично приймали у себе гостей.

Родина Кокрейнів
Вільям і Джозефіна Кокрейн

У родини Кокрейн була колекція цінних порцелянових сервізів, яка викликала захоплення у багатьох гостей. Але біда була в тому, що сервіз був дуже крихкий і періодично з необережності прислуга розбивала дорогоцінну посуд при митті. Джозефіна Спробувала мити посуд сама, але таке брудне заняття негідно справжньої леді.

Розв’язати проблему допомогла рішучість Джозефіни Кокрейн – вона зібралася винайти перші посудомийну машину своїми силами. Її фраза «Якщо ніхто інший не збирається винайти посудомийну машину, то це зроблю я» стала відома в усьому світі і міцно увійшла в історію. Благо її винахідницький дар, передане їй у спадок, давав таку впевненість.

Хто знає, чи хотіла місіс Кокрейн вирішити тільки свою проблему або ж її підприємницький дух проявився вже на той час, але в кожному разі дане рішення сильно вплинуло на історію. І сьогодні багато, задаючи питання типу «Хто створив посудомийку» або «Хто створив першу посудомийну машину», дивуються, коли дізнаються, що це була жінка.

Приблизно в цей же час після важкої хвороби помирає чоловік Джозефіни, залишивши її без засобів на існування і з купою боргів. Рішення створити посудомийну машину дозріло остаточно і жінка усамітнюється в сарайчику на задньому дворику. Після декількох місяців кропіткої роботи світ побачить перший посудомийну машину. Джозефіна увійде в історію як творець першої у світі посудомийної машини.


Будинок у графстві Шелбі, в якому жила місіс Кокрейн. Праворуч – гараж, на місці якого і був сарай, де вона придумала посудомийну машину

Історія успіху нової бізнесвумен

Отже, 31 грудня 1885 Джозефіна отримує патент на свою посудомийну машину. +1885 Рік – це рік, коли винайшли і створили посудомийну машину.

Перша посудомийна машина
Креслення першою в історії посудомийної машини Дозефіни Кокрейн

Перша посудомийна машина являла собою металеву або дерев’яну баддю, всередину якої наливалася вода. По центру розміщувалася вісь, яка оберталася за допомогою двох поршневих насосів, встановлених в нижній частині машинки. На вісь одягалася металева корзина, куди по колу на стійки встановлювалася брудний посуд. Під резервуаром ставилося нагрівач, який підігрівав воду для миття. Вода піднімалася з нижньої частини наверх, омиваючи посуд, яка також оберталася на осі.

Перша посудомийна машина в розрізі
Вид в розрізі посудомийної машини місіс Кокрейн

Вся конструкція досить непогано справлялася з брудним посудом, хоча до ідеалу було ще далеко. Тим не менш, Джозефіна зуміла налагодити серійне виробництво свого дітища. А після продажу двох агрегатів великому готелі в Чикаго від клієнтів не було відбою.

Коли з’явилася посудомийна машина Джозефіни Кокрейн, її друзі, побачивши винахід прямо-таки вмовили її взяти участь у Всесвітній виставці в Чикаго 1 квітня 1893. Там машинка стала центральним експонатом, після чого справи Джозефіни пішли ще краще і незабаром вона відкриває свою фірму «Гаріс-Кокрейн».

Виставка в Чікаго 1893 року
Схема павільйонів Всесвітньої торгової виставки в Чикаго, 1893 рік

Хоча попит на посудомийні машини був чималим, проте варто відзначити, що вони були далекі від ідеалу – якість мийки було не кращим, а ціна виробу була захмарною (за сьогоднішніми мірками близько $ 4500). Додавало складнощів і категоричне неприйняття даного вироби дівчатами-служницями, які боялися, що втратять роботу і стануть незатребуваними через що з’явилася новинки. Додавало складнощів і дефіцит кваліфікованих майстрів з ремонту посудомийних машин в той час.

Винахідник посудомийної машини, Джозефіна Кокрейн, померло 3 серпня 1913 року в віці 74 років. Заснована нею компанія в 1940 році стала частиною компанії Whirlpool.

З дивини в незамінність

Час йшов, але зростання популярності посудомийних машин у світі стримувався декількома факторами. По-перше, як вже говорилося вище, якість миття залишало бажати кращого. По-друге, велика депресія в США, а також друга світова війна значно гальмували популяризацію цієї техніки.

Помітне зростання продажів в історії посудомийних машин почався лише в 50-х роках минулого сторіччя. Зростання добробуту населення США та Європи спонукав природне прагнення громадян до поліпшення свого якості життя. Плюс до всього з кожним роком збільшувалася зайнятість жінок на роботи, тому часу на домашні турботи ставало все менше і менше. Вихід знаходився в електронній помічниці.

До речі, перша електрична посудомийна машина з’явилася в 1929 році в німецькому селі Харцерброк (сьогодні це Гютерсло) під всім відомої сьогодні і на той час авторитетної маркою Miele. Агрегат мав циліндричну форму, а посуд завантажувалася зверху через відкидні кришку. Посудомийна машина встановлювалася на трьох невеликих коліщатках, які допомагали переміщати машинку в разі потреби. Тим не менш, прилад не набув особливої ​​популярності через посередньої якості миття посуду.

Перша електрична посудомийна машина
Перша європейська електрична посудомийна машина від Miele

Справжній прорив в історії посудомийних машин стався в 1960 році з виходом в світ першої повністю автоматизованої посудомийної машини! Цей агрегат був дуже схожий на сучасну посудомийну машину. Мийка починалася з установки посуду в спеціальні гнізда. Гаряча вода з миючим розчином заливалася в агрегат, посуд милася в цій рідині деякий час, потім вода зливалася і в бак автоматично заливалася нова порція чистої води.

Автоматизована посудомийна машина
Перша в історії автоматизована посудомийна машина Miele, 1960 рік

Дана машинка по-справжньому полегшувала миття посуду і справлялася з цим завданням на належному рівні. Це довів і зрослий попит на дану техніку серед домогосподарств усього світу. Ідею швидко підхопили конкуренти і вже в 1965 році італійська компанія Zanussi випускає свою першу посудомийну машину.

1978 ознаменувався випуском компанією Miele високотехнологічної посудомийної машини, яка була оснащена мікрокомп’ютерами і сенсорною панеллю керування. Незабаром посудомийну машину почали випускати майже всі відомі на сьогодні компанії з виробництва цієї техніки.


Сучасна посудомийна машина Hotpoint Ariston

Сьогодні посудомийна машина в нашій країні тільки набирає популярність. Так, наприклад, якщо покупка пральної машини входить в найближчі плани майже кожної молодої сім’ї, то про посудомийних машинах замислюється набагато менше людей. А даремно, адже дана техніка робить життя набагато легше і веселіше, беручи на себе значну частину побутових турбот і забезпечуючи ідеальну чистоту і дезінфекцію Вашої посуду!

© Будь-який передрук даної статті, а також часткове або повне використання з неї матеріалів (інформації) в будь-якій формі дозволене тільки при вказівці прямого посилання на наш сайт 5zvezd.kiev.ua/ua

Онлайн-заявка на вызов мастера
ВЫЗОВ МАСТЕРА ОНЛАЙН

(Оцінок ще немає. Будьте першими!)
Loading...
Залиште свій відгук

Комментарі